Suntuubi-palvelussa käytetään evästeitä. Palvelua käyttämällä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää. OK

TERVOLAN RAVIT 2008

Lauantaina 12.7. KLO 12.00 alkaen.

20-vuotisjuhlaravit avasi kunnanjohtaja Mika Simoska.
Voittajahevosten omistajat palkittiin radalla loimituksen yhteydessä.

Raveissa oli mahdollista pelata neljän lähdön voittajaa tavarapalkinnoin.

Ohjelmalehtisen lunastaneiden kesken arvottiin Lapin Lahjatalon lahjoittama 100 €:N arvoinen  lahjakortti.

Kaikki osallistuneet hevoset palkittiin J&J Lakkapään ja Tervolan Hevosjalostusyhdistys ry:n lahjoittamin rehusäkein.

Kaikki sivun kuvat: Riku Lukkari

1. LÄHTÖ
Ponilähtö 900m. p. 3.00 + 20m / 5.00
Voittajaponille NHK-keskuksen lahjoittama loimi. Aho Trans palkitsee jokaisen ponin ohjastajan lähdön jälkeen.
1. CONERIDGE EMMA-SOFIA            Om. Annika Ojanaho
    Ohj. Emmi-Noora Oikarainen

900:1
 
 
 
2. ROFFO
    Om. Katja Blomberg
    Ohj. Noora Tervo
900:2
 
 
 
3. HERAKLES
    Om. Jenni ja Mervi Hallikainen
    Ohj. Emmi Hallikainen
900:3
 
3.14.3
 
4. BESTIINA                                  
    Om. Hanna Nikka
    Ohj. Hanna Nikka
900:4
 
3.16.6
 
5. STONEBAY'S JOLLY JUMPER
    Om. Santeri Oikarainen
    Ohj. Santeri Oikarainen
900:5
 
3.06.7
 
6. BELDIRA
    Om. Sari Vall
    Ohj. Ida Lantto
940:1
 
2.54.2
 
7. ALLGUNNES VIKING
    Om. Ellinoora Kantola
    Ohj. Ellinoora Kantola
960:1
 
2.46.9
 
8. ULAN BATOR
    Om. Kati ja Kiia Koerkeaniemi
    Ohj. Juha Oikarainen
1000:1
 
2.37.8
 
9. MOZES
    Om. Samuli ja Santeri Roms
    Ohj. Tiia Lokka
1020:1
 
2.33.0
 I
10. GRANSJÖNS HUMUS
    Om. Mervi Hallikainen
    Ohj. Jenni Hallikainen
1020:2
 
2.34.61
 II


 

 

 

Coneridge Emma-Sofia/Emmi-Noora Oikarainen, Roffo/Noora Tervo
Herakles/ Emmi Hallikainen, Allgunnens Viking/Ellinoora Kantola
*

Mozes/Tiina Lokka ja Gansjöns Humus/Jenni Hallikainen kamppailevat voitosta.
*

Aho Trans palkitsi jokaisen ponin ohjastajan.
*

Voittajaponi Mozes (om Samuli ja Santeri Romsi) NHK-keskuksen lahjoittamassa palkintoloimessa. Rattailla Tiina Lokka.
*


*

 

  LÄHTÖ 2
Tasoitusajo 2 v. lämminverisille 1.800 m
 
 
1. FLYING JESSE
Om. Varma Kariniemi
Ohj. Kaarlo Palojärvi

1800:1
 
0 €

2. CHERRY MOON
Om. Sakari Iivari
Ohj. Antti Veteläinen

1800:2
 
0€

3.

SAVANNAH'S EMIL
Om. Marjatta ja Mauri Törmänen
Ohj. Juha Alikoski

1800:3
 
0 €
4. GOLDEN COMET
Om. Henna, Juhani ja Tanja Sarajärvi
Ohj. Henna Sarajärvi
1800:4
 
0 €

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Flying Jesse / Kaarlo Palojärvi,  Golden Comet / Henna Sarajärvi
*

Cherry Moon / Antti Veteläinen
*

Savannah's Emil / Juha Alikoski
*

Voittajan omistaja Varma Kariniemi, Flying Jesse ja ohjastaja Kaarlo Palojärvi.
Palkintoloimen on lahjoittanut Neste Tervakuksa.
*


 

 

 

  3. LÄHTÖ
Tasoitusajo suomenhevosille 1.800 m
 
1. KÄTEVÄN-LISSU
  Om. Katja Salmela
  Ohj. Helena Salmela
1800:1
 
0 €
2. HÖIJER-LEIJA
  Om. Matti Rantatorikka
  Ohj. Antti Veteläinen
1800:2
 
0 €
3. LYYLI-PEKKU
  Om. Ari-Pekka ja Pekka Johansson
  Ohj. Kaarlo Palojärvi
1840:1
 
700 €
4. VISKERI
  Om. Teemu Sadinmaa
  Ohj. Markku Ranta   
1840:2
 
950 €

 

 

Viskeri / Markku Ranta, Höjer-Leija / Antti Veteläinen
Lyyli-Pekku / Kaarlo Palojärvi ja voittaja Visker (om Teemu Sadinmaa) loimitettuna.
Palkintoloimen on lahjoittanut Ravintola Rieskapaikka.
*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

4. LÄHTÖ Montelähtö
Tasoitusajo 1.800 m
 
1.

PEGASUS MANIA
  Om. Esa Koivumaa
  Ohj. Erika Laine

1800:1
 
1400 €

2. TRIPLETIC
  Om. Marko Ahola
  Ohj. Henna-Riikka Puolakka
1820:1
 
5395 €
3. ALIDA GOJ
  Om. Eila Heikonen
  Ohj. Heidi Hiltunen
1820:2
 
4488 €
4.

CHILI SOUTHWIND
  Om. Anu Karinen
  Ohj. Maria Niemelä

1840:1
 
6012 €
5. QUIXOTIC FACE
  Om. Heidi Aho
  Ohj. Heidi Aho
1860:1
 
18349 €
6. LOUISE PRINCE
  Om. Jokikunnan tila Oy
  Ohj. Anu Torvinen
1860:2
 
37513 €
7. ETERNITY VILLAGE
  Om. Heidi Hiltunen ja Jenni Peltokorpi
  Ohj. Jenni Peltokorpi
1860:3
 
23115 €
8. SMASHING FIRE S.G.
  Om. Riikka-Maria Heikkonen
  Ohj. Jaana Oikarainen
1860:4
 
18499 €

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loimituksessa voittajat Chili Shoutwind (om. Anu Karinen) ja Maria Niemelä.
Palkintoloimen on lahjoittanut Hius- ja Kauneuskeskus Tiara ja Parturi-Kampaamo Jonna.
*


5. LÄHTÖ
Tasoitusajo 1.800 m
1. SIMON EXCELLENT
  Om. Martti Vikeväinen
  Ohj. Martti Vikeväinen
1800:1
 
1137 €
2. CAMILLA CASTER
  Om. Mirka Nivunkijärvi,  Aarne ja Markku Ranta
  Ohj. Markku Ranta
1800:2
 
756 €
3.

VALUABLE STAR
  Om. Jouni Angeria
  Ohj. Aarne Ranta

1800:3
 
1380 €
4. LADY GOOD
  Om. Carles Casanovas
  Ohj. Mario de la Crutz
1820:1
 
2014 €
5. UNO MERETT
  Om. Talli Toi
  Ohj. Kaarlo Palojärvi
1820:2
 
3067 €
6. BLACK SAMURAI
  Om. Ravitalli Kantri
  Ohj. Hannu Kytönmaa
1820:3
 
2430 €
7. SAILING AWAY
  Om. Henna Sorvaoja ja Harri Väätäjä
  Ohj. Marko Viinamäki
1820:4
 
2130 €

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Camilla Caster / Markku Ranta, Valuable Star / Aarne Ranta
*

Simon Exellent / Martti Vikeväinen, Sailing Away / Marko Viinamäki
Valuable Star / Aarne Ranta, Camilla Caster / Markku Ranta
*

Valuable Star (om. Jouni Angeria) ja Aarne Ranta loimituksessa.
Palkintoloimen on lahjoittanut Ammattiopisto Lappia, Loue.


 

LÄHTÖ 6.
Suomenhevosten kuninkuusmatka 2700 m
 
1. KASTORI
  Om. Sirpa Kivinen ja Pentti Rantatorikka
  Ohj. Antti Veteläinen
2700:1
 
1355 €
2. JASKAN HIPPU
  Om. Marko Viitamäki
  Ohj. Juha Alikoski
2700:2
 
1890 €
3.

VOPPER KAPPER
  Om. Aarne ja Markku Ranta
  Ohj. Aarne Ranta

2720 €
 
2730 €

4. AIROT
  Om. Assi Team
  Ohj. Lauri Savinainen
2720:2
 
4110 €
5. VAPPUPOIKA
  Om. Lassi Lehtokangas ja Tanja Metsäranta
  Ohj. Markku Ranta
2740:1
 
6070 €
6. TATSI
  Om. Juha Ranta
  Ohj. Juha Ranta
2740:2
 
8820 €

 

 

 

 

 

 

Vasemmalta:
Vappupoika / Markku Ranta, Tatsi / Juha Ranta, Vopper Kapper / Aarne Ranta, Kastori / Antti Veteläinen
*

Tatsi rattaillaan omistaja ja ohjastaja Juha Ranta.
Palkintoloimen on lahjoittanut Tervolan Kunta.
*


 

 

 

LÄHTÖ 7.
Tasoitusajo 1.800 m
1. VEGA LAUKKO
  Om. Talli Toi
  Ohj. Kaarlo Palojärvi
1800:1
 
6161 €
2. COMMON SENSE
  Om. Heikki Romsi ja Pentti Rantatorikka
  Ohj. Markku Ranta
1800:2
 
5072 €
3. DO NOT CROSS
  Om. Sari Heikkinen
  Ohj. Sari Heikkinen
1800:3
 
4500 €
4. AMERICAN HOUSTON
  Om. Juhani Sarajärvi
  Ohj. Henna Sarajärvi
1800:4
 
5630 €
5. LOYAL APACHE
  Om. Mia Junnila
  Ohj. Aarne Ranta
1820:1
 
7219 €
6. KAIROS CLOUDBERRY
  Om. Sara Lahdensuo
  Ohj. Juha Alikoski
1820:2
 
7470 €
7. ENTORCER
  Om. Rene talli
  Ohj. Jonna Vilmi
1860:1
 
29100 €
8. SCAN VICTOIRE
  Om. Mirva Haavikko ja Suvi Mäkipörhölä
  Ohj. Suvi-Päivi Mäkipörhölä
1860:2
 
20304 €

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loyal Apache / Aarne Ranta, Vega Laukko / Kaarlo Palojärvi
*

Voittajavaljakko Loyal Apache ja Aarne Ranta.
Palkintoloimen on lahjoittanut Tervolan Osuuspankki.
*


 

LÄHTÖ 8.
Tasoitusajo lämminverisille 1.800 m
 

1. VIR SPACEMAN
  Om. Virspaceman Stable
  Ohj. Antti Veteläinen
1800:1
 
0 €
2. CASPAR ARIA
  Om. Katri Mikkola ja Antti Ojanperä
  Ohj. Katri Mikkola
1800:2
 
0 €
3. RAGETTE CAP
  Om. Veli Härkönen
  Ohj. Aarne Ranta
1800:3
 
0 €
4. MERCURIETTE
  Om. Alpo Kyngäs
  Ohj. Mario de la Crutz
1800:4
 
0 €
5. EMILY SONIK
  Om. Maatalousyhtymä Tapani Kinos
  Ohj. Kaarlo Palojärvi
1800:5
 
0 €

 

 

Maalisuoralla Emily Sonik ja Kaarlo Palojärvi.
*

Emily Sonik (om Maatalousyhtymä Tapani Kinos) ja Kaarlo Palojärvi loimituksessa.
Palkintoloimen on lahjoittanut Eläinvälitysliike Lappi Food.


 

LÄHTÖ 9.
Tasoitusajo lämminverisille 1.800 m
1. SWEET AS DREAM
  Om. Huttunen O, Lehtola T, Myllymäki J
  Ohj. Tuula Lehtola
1800:1
 
390 €
2.

SCREAMER
  Om. Jukka Karassaari
  Ohj. Antti Veteläinen

1800:2
 
200 €
3. SO HARD TO FIND
  Om. Sweet Dream Team
  Ohj. Kaarlo Palojärvi
1800:3
 
0 €
4. IN YOUR DREAMS
  Om. Ecurie Maux D'amour
  Ohj. Heidi Hiltunen
1800:4
 
0 €

 

 

 

 

 

Loimituksessa voittajat So Hard To Find ja Kaarlo Palojärvi.
Pallkintoloimen on lahjoittanut Meri-Lapin Maatalousneuvos ja SKE Tilineuvos.
*


 

 

 

LÄHTÖ 10.
Ponimonte
1. WIKNERS LAURITZ
  Om. Iida Lantto
  Ohj. Iida Lantto
900:1
2. PIKI BOY
  Om. Elina Romsi
  Ohj. Jenni Hallikainen
920:1
3. GRANSJÖNS HUMUS
  Om. Mervi Hallikainen
  Ohj. Emmi Hallikainen
940:1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wikners Lauritz / Iida Lantto, Piki Boy / Jenni Hallikainen
Gransjöns Humus / Emmi Hallikainen. Voittajat Gransjöns Humus (om Mervi Hallikainen) ja Emmi Hallikainen. Palkintoloimen on lahjoittanut Tervolan Hevosjalostusyhdistys ry.
Aho Trans palkitsi jokaisen ponin ratsastajan.

©2017 Tervolan hevosjalostusyhdistys ry - suntuubi.com